Skip to content

Sve što treba da znate o holesterolu

holesterol

Holesterol je supstanca nalik vosku koja se nalazi u svim ćelijama našeg tela. Iako često ima negativnu reputaciju, holesterol je neophodan za nekoliko ključnih telesnih funkcija. On pomaže u proizvodnji hormona, vitamina D, i supstanci koje pomažu u varenju hrane. Međutim, previše holesterola u krvi može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca i moždani udar.

Vrste holesterola: LDL, HDL, ukupni holesterol

Holesterol se ne može kretati kroz krv samostalno. Umesto toga, on putuje kroz krvotok vezan za proteine, formirajući lipoproteine. Postoje dve glavne vrste holesterola:

1. LDL (Low-Density Lipoprotein)

LDL je poznat kao “loš” holesterol. On prenosi holesterol iz jetre do ćelija koje ga koriste. Međutim, kada je nivo LDL-a previsok, on može dovesti do nakupljanja masnih naslaga u arterijama, što povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti.

2. HDL (High-Density Lipoprotein)

HDL je poznat kao “dobar” holesterol. On pomaže u uklanjanju viška holesterola iz arterija, prenoseći ga nazad u jetru gde se razgrađuje i izbacuje iz tela. Visok nivo HDL-a može smanjiti rizik od srčanih bolesti.

3. Ukupni holesterol

Ukupni holesterol je zbir LDL-a, HDL-a i 20% triglicerida, koji su još jedan tip masti u krvi. Održavanje balansa između ove tri komponente je ključno za zdravlje.

Uzroci visokog holesterola: Ishrana, genetika, način života

1. Ishrana

Dijeta bogata zasićenim i trans mastima može povećati nivo LDL holesterola u krvi. Namirnice kao što su crveno meso, punomasni mlečni proizvodi, i prerađeni šećeri doprinose nakupljanju lošeg holesterola.

2. Genetika

Nasledni faktori mogu igrati veliku ulogu u nivou holesterola. Familijarna hiperlipidemija je genetski poremećaj koji uzrokuje visok nivo LDL holesterola, čak i kod osoba koje vode zdrav način života.

3. Način života

Nedostatak fizičke aktivnosti, prekomerna težina, pušenje, i prekomerno konzumiranje alkohola mogu negativno uticati na nivo holesterola. Sedentarni način života smanjuje nivo HDL-a, dok pušenje i alkohol povećavaju nivo LDL-a i triglicerida.

Kako sniziti holesterol: Ishrana, vežbanje, lekovi

1. Ishrana

Poboljšanje ishrane je jedan od najefikasnijih načina za snižavanje nivoa holesterola. Fokusirajte se na unos namirnica bogatih vlaknima, kao što su voće, povrće, i celovite žitarice. Smanjite unos zasićenih masti i izbegavajte trans masti. Uključite zdrave masti kao što su omega-3 masne kiseline koje se nalaze u ribi, orasima i lanenom semenu.

2. Vežbanje

Redovna fizička aktivnost može pomoći u povećanju nivoa HDL-a i smanjenju LDL-a. Preporučuje se najmanje 150 minuta umerene aerobne aktivnosti ili 75 minuta intenzivne aktivnosti nedeljno, uz trening snage najmanje dva puta nedeljno.

3. Lekovi

U nekim slučajevima, promena ishrane i načina života možda neće biti dovoljna. Lekari mogu preporučiti lekove kao što su statini, koji pomažu u smanjenju nivoa LDL-a. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom pre nego što počnete sa bilo kakvom terapijom.

Važnost redovnog praćenja nivoa holesterola

Redovno praćenje nivoa holesterola je ključno za prevenciju srčanih bolesti i drugih komplikacija. Preporučuje se da odrasle osobe proveravaju nivo holesterola svakih 4-6 godina, ili češće ako postoje faktori rizika. Zdrava ishrana, redovna fizička aktivnost, i izbegavanje nezdravih navika su najbolji načini za održavanje zdravog nivoa holesterola i opšteg zdravlja.